Technická podpora

Technické parametry televizního přijímače 

Nové televizní vysílání DVB-T2 lze přijímat pouze na televizích s tunerem DVB-T2. Kromě toho však televizor musí umět zpracovat obrazový formát H.265/HEVC. Na to je potřeba dát velký pozor, zejména při nákupu z druhé ruky a u cenově lákavých výprodejů elektroniky. Zda zařízení odpovídá těmto parametrům si můžete ověřit na DVBT-T2overeno.cz. Pokud se nechce zbavovat staršího funkčního televizoru, lze k němu připojit set-top-box s tunerem DVB-T2 a obrazovým dekodérem H.265/HEVC. 

Připojení televize nebo set-top-boxu 

Neprovádějte žádné zásahy do zapojení účastnické zásuvky STA! K propojení televize a účastnické zásuvky společné televizní antény použijte originální účastnickou šňůru (anténní kabel) opatřenou na obou koncích konektory (holka - kluk). Pozor! Kryt účastnické zásuvky STA může být obráceně namontován a označení konektorů TV a R tak nemusí souhlasit. Konektor na pro připojení televize na účastnické zásuvce je vždy kluk. Délka účastnické šňůry by měla umožňovat pohodlnou manipulaci s televizí, ale zase by neměla být zbytečně dlouhá, protože má větší útlum signálu. Jak řešit připojení více televizních přijímačů na jednu účastnickou zásuvku naleznete na stránce PŘIPOJENÍ VÍCE PŘIJÍMAČŮ NA STA.

Nový televizní přijímač - uvedení do provozu

Při uvádění nového televizoru nebo set-top-boxu do provozu se po jeho zapnutí obvykle sama spustí instalace, která uživatele provede nastavením včetně automatického ladění všech dostupných multiplexů (televizních programů a rozhlasových stanic). Pokud je to možné, instalaci raději ukončete v bodě před zahájením automatického ladění nebo televizi odpojte od zdroje signálu. Toto nastavení neděláte každý den, proto pokud chcete předejít zklamání ze špatného obrazu, věnujete nastavení více času. 

Po automatické instalaci je nutné prověřit, zda se do paměti uložily kanály provozované ve společné televizní anténě nebo na kanály místního vysílače, na který je nasměrovaná vaše individuální anténa. U některých přijímačů stačí přepnout program a zobrazí se lišta s informacemi o programu, uloženým kanálem a orientačním ukazatelem síly a kvality signálu. Jinak se lze k těmto informacím dostat přes MENU v Ručním ladění.  Přehled programů provozovaných ve společné televizní anténě ZDE. Vysílače, kanály a programová nabídka multiplexů ZDE. 

Řada prodejců přiveze novou televizi zákazníkovi až domů a po domluvě s technikem také uvede do provozu. Někdy se jedná o placenou službu nebo zákazník v euforii z nové televize sám technika za uvedení do provozu štědře odmění, ačkoliv se jedná o spuštění samoinstalace s automatickým laděním programů. Předvídatelná neuspokojivá kvalita obrazu je pak obvykle vysvětlována "špatnou" anténou. 

Ladění televizních programů

Pokud je zdrojem signálu společná televizní anténa, pro vyhledání programů nepoužívejte automatické ladění! Na anténní vstup přístroje přichází kromě kvalitního televizního signálu z STA také různé parazitní signály a na rozdíl od analogového vysílání se u digitálního vysílání při automatickém ladění programů do paměti televizoru vždy ukládá poslední nalezený multiplex se stejným obsahem bez ohledu na kvalitu signálu. Na některých místech dochází k přesahu signálu z jiných vzdálenějších vysílačů, proto nedoporučujeme automatické ladění programů ani u individuální antény. Ladění (vyhledávání) programů neděláte každý den, proto pokud chcete předejít zklamání ze špatného obrazu, věnujete ladění více času.

Pokud byl televizor nebo set-top-box provozován na jiném zdroji signálu (kabelová televize, individuální anténa, STA v jiném domě), doporučujeme před laděním programů nejdříve smazat všechny televizní programy uložené v paměti přijímače.

Nejspolehlivější způsob ladění (vyhledávání) programů je Ruční ladění. K Ručnímu ladění se dostanete přes nabídku MENU. Ladění je obvykle označeno ikonou antény. Zde pak zvolíte digitální vysílání DVB-T nebo DVB-T2 a vyberete Ruční ladění. V menu Ručního ladění pak musíte zadat kanál multiplexu, jehož programy chcete naladit. Po zadání správného kanálu se začne zobrazovat síla a kvalita signálu. Jde pouze o orientační měření a malé výkyvy (několik procent) ukazatelů jsou zcela běžné. Pokud je síla signálu dobrá, ale jsou velké výkyvy ukazatele kvality signálu, bude kvalita obrazu špatná. Pokud je síla a kvalita signálu dobrá, přejdete na položku VYHLEDAT. Po načtení programů ještě musíte potvrdit jejich uložení do paměti.  

Jaké zadat kanály v Ručním ladění

Počet přijímaných kanálů (multiplexů) a systém jejich rozvržení ve společné televizní anténě bohužel není jednotný a v každém bytovém domě to může být jinak.  Záleží na zvolené technologii hlavní stanice STA (zesilovači), počtu účastnických přípojek STA, stavu domovních rozvodů a řadě dalších věcí. Informace o počtu přijímaných kanálů a systému jejich rozvržení by měla být volně dostupná všem uživatelům společné televizní antény, nejlépe na nástěnce v domě nebo na webových stránkách bytového družstva či společenství vlastníků. Informaci si případně vyžádejte od majitele domu nebo od realitní kanceláře, která spravuje váš dům. 

U našich zákazníků s uzavřenou smluvní servisní službou jsme zavedli jednotný systém systém rozvržení kanálů ve společné televizní anténě. Informace o rozvržení kanálů je pro všechny volně dostupná na našich stránkách. Informaci a stručný návod na užívání STA si lze rovněž stáhnou ZDE a umístit na nástěnku v domě.

Pokud je zdrojem signálu vlastní anténa, podívejte se, na jaký vysílač je pravděpodobně nesměrována a do ručního vyhledávání zadejte kanály vysílané z tohoto vysílače. Vysílače, kanály a programová nabídka multiplexů pro Prahu a okolí ZDE.     

Čas od času dochází k různým změnám ve vysílání.  Některé televize tuto změnu zaznamenají a nabídnou aktualizaci. Jedná se však o automatické ladění, které vymaže předchozí nastavení.  Při změně kanálu, na kterém je ve společné televizní anténě provozován některý z multiplexů nebo změně programové nabídky uvnitř některého multiplexu, nejdříve vymažte všechny nefungující předvolby a změny aktualizujte zadáním příslušného kanálu pomocí Ručního ladění. Změny ve vysílaní najdete na stránce NOVINKY. Následně pak nové programy seřaďte na předvolby dle svých priorit. 

Seřazení programů

Při ukládání jednotlivých kanálů (multiplexů) do paměti televize či set-top-boxu nelze ovlivnit řazení programů. To je dáno už z vysílače. Po uložení všech kanálů do paměti si tedy programy musíte seřadit dle svých priorit. U některých přijímačů lze přímo editovat seznam všech uložených programů. U řady přijímačů to však není tak jednoduché a je potřeba si vytvořit seznam oblíbených programů a  do něj pak přenést programy v požadovaném pořadí. 

Řazení programů si můžete částečně ulehčit tím, že při Ručním ladění zadáte kanály multiplexů v pořadí podle jejich programové nabídky např. multiplex 1 ČT, multiplex 2, multiplex 3 a dále. Pořadí ukládání programů uvnitř jednoho multiplexu už bohužel nelze nijak ovlivnit.  

Služba ladění televize nebo set-top-boxu

Tato služba byla ukončena!

Tato služba nebyla naší hlavní činností, ale pouze jako její doplněk především pro straší lidi, pro které je nastavení televize nebo set-top-boxu problém. Přechod na nové vysílání DVB-T2 nám umožnil nastavit zesilovač STA tak, že již nebude potřeba složité ruční ladění programů se zadáváním kanálů a stačí spustit automatické ladění programů. Navíc by služba podléhala EET a pořizovací a provozní náklady na EET by se musely odrazit v ceně služby, která by tak byla dražší než nový set-top-box. Z těchto důvodů byla tato služba ukončena. V případě problémů s nastavením televize nebo set-top-boxu se obraťte na televizního opraváře. 

Pokud se vám pomocí našeho návodu nepodařilo televizi nebo set-top-box naladit, můžete si nastavení u nás objednat. Služba také obsahuje měření televizního signálu a kontrolu anténního kabelu. 

Ladění bez seřazení programů            500 Kč
Ladění a seřazení programů                800 Kč
Doprava po Praze 4                              150 Kč
Doprava po Praze                                 250 Kč
Doprava mimo Prahu                            2 x 10 Kč/km

Pro objednání ladění nás kontaktujte na tel. 606 860 020